Strona główna » Aktualności » Projekt realizowany w IBS PAN w ramach programu FIRST TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

Projekt realizowany w IBS PAN w ramach programu FIRST TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

W lipcu 2024 r. IBS PAN rozpoczął realizację projektu zatytułowanego Wyjaśnialna sztuczna inteligencja na rzecz monitorowania cech akustycznych głosu (ang. Explainable Artificial Intelligence for Monitoring Acoustic Features extracted from Speech) o akronimie ExplainMe. Projekt jest realizowany w ramach działania FIRST TEAM finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) . Projekt ExplainMe, zgłoszony przez IBS PAN, został wybrany do finansowania w ramach konkursu przeprowadzonego przez Instytucję Pośredniczącą – Fundację na Rzecz Nauki Polskiej – w którym to konkursie współczynnik sukcesu wyniósł 13,36%. Budżet projektu, w całości finansowany ze środków FENG, wynosi blisko 4 mln zł.

Celem realizacji projektu jest opracowanie algorytmów i narzędzi analizy i wyjaśniania złożonych danych medycznych, w szczególności zadanych w postaci wielowymiarowych szeregów czasowych i stanowiących zapis mowy pacjentów. Pomysłodawcą i głównym wykonawcą projektu jest dr hab. Katarzyna Kaczmarek-Majer, prof. IBS PAN. Dzięki środkom uzyskanym na realizację projektu i bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie medycznych zastosowań inteligencji obliczeniowej, stworzy Ona kilkuosobowy zespół, który rozwijał będzie badania i rozwiązania służące jako wsparcie lekarzy w diagnostyce prewencyjnej i monitorowaniu zaburzeń afektywnych. Praktyka kliniczna oraz najnowsze badania potwierdzają, że sposób mówienia może być sygnałem w zakresie zaburzeń psychicznych lub zmian fazy stanów afektywnych. Potrzebne są jednak łatwe w użyciu i wiarygodne narzędzia, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji pomogą wyjaśnić, na przykład, dlaczego zaobserwowany szereg czasowy wskazuje na zmianę stanu pacjenta.

Projekt realizowany będzie w bliskiej współpracy z partnerem biznesowym, firmą Britenet Med sp. z o.o., oraz licznymi ekspertami z kraju i z zagranicy, w tym z Czech, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Gratulujemy Pani Profesor Kaczmarek-Majer i zachęcamy do śledzenia wyników realizacji projektu, które będą udostępniane na wkrótce uruchomionej witrynie internetowej projektu.

Skip to content