Regulamin egzaminu

Regulamin walidacji kwalifikacji
„Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie
z Business Process Model and Notation”

Przystąpienie do walidacji.

  1. Na walidację należy stawić się najpóźniej 20 minut przed terminem rozpoczęcia.
  2. Przed rozpoczęciem walidacji prowadzący walidację sprawdza tożsamość każdego uczestnika na podstawie dowodu osobistego lub paszportu oraz pokwitowanie wniesienia opłaty walidacyjnej.
  3. Przed rozpoczęciem walidacji każdy uczestnik, również w przypadku zgłoszenia grupowego, okazuje asesorowi kopię świadectwa dojrzałości lub dokumentu równoważnego, potwierdzającego spełnienie wymogów kwalifikacji pełnej na IV poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji.
  4. Przed rozpoczęciem walidacji uczestnik:
    • podpisuje wydrukowany Formularz zgłoszeniowy na walidację, który wcześniej przysłał organizatorom walidacji za pośrednictwem strony certyfikat-bpmn.pl
    • akceptuje niniejszy Regulamin walidacji, w szczególności punkt “Publikacja wyników walidacji”;
    • otrzymuje numer identyfikacyjny na liście walidacyjnej, który ma obowiązek wpisać jako swój identyfikator na wszystkich materiałach walidacyjnych.
  5. Lista uczestników wraz z ich numerami identyfikacyjnymi jest zamykana przed rozpoczęciem walidacji.
  6. Walidacja jest opisana dokumentem „Organizacja walidacji”.
  7. Do walidacji mogą przystąpić osoby, które potwierdziły podpisem akceptację niniejszego Regulaminu, w szczególności punkt “Publikacja wyników walidacji” oraz skutecznie wniosły opłatę za proces walidacji lub przekażą asesorowi kopię potwierdzenia wniesienia opłaty walidacyjnej.

Przebieg walidacji.

  1. W sali walidacyjnej uczestników walidacji obowiązuje zakaz posiadania i używania telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych lub materiałów pomocniczych w jakiejkolwiek formie.
  2. Walidacja ma charakter indywidualny. Zabronione jest korzystanie z jakiejkolwiek pomocy zewnętrznej oraz materiałów innych niż otrzymane od asesora.
  3. W przypadku posiadania lub korzystania z niedozwolonej pomocy, asesor ma obowiązek natychmiastowego wykluczenia takiej osoby z walidacji i sporządzenia stosownej notatki włączanej do protokołu z walidacji.
  4. Uczestnik ma obowiązek przed oddaniem pracy (test, diagram) utrwalić wynik swojej pracy (zapisać pracę za pomocą długopisu / pisaka).
  5. W przypadku wykluczenia osobie wykluczonej nie przysługuje zwrot opłaty walidacyjnej.
  6. Wyjście z sali walidacyjnej przed ukończeniem walidacji jest możliwe jedynie w przypadku zwrotu testu walidacyjnego i notatek. Ocenie podlega zwrócona praca.

Ocena i przesłanie certyfikatów.

  1. Instytucja certyfikująca przed rozpoczęciem walidacji weryfikuje, czy każdy kandydat spełnia wymagania wstępne, w tym wymagania IV poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji. Wymagana dokumentacja musi być przedstawiona przez kandydatów indywidualnych oraz przez zgłaszającą firmę w przypadku zgłoszeń grupowych.
  2. Prace walidacyjne są oceniane przez asesora prowadzącego walidację, nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od daty walidacji. Ocena podlega weryfikacji przez Komisję Walidacyjną, która wydaje decyzję w sprawie przyznania certyfikatu. Część prac walidacyjnych podlega dodatkowej ocenie przez członków Komisji Walidacyjnej.
  3. W ramach walidacji można uzyskać maksymalnie 35 pkt. Walidację zalicza uzyskanie co najmniej 21 pkt (60%).
  4. Uczestnicy otrzymują informację o wynikach walidacji pocztą elektroniczną na adres podany w Formularzu zgłoszenia na walidację.
  5. Certyfikat w ramach kwalifikacji „Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation” otrzymują tylko osoby, które potwierdziły wszystkie efekty uczenia się zawarte w opisie kwalifikacji, osiągnęły minimalną liczbę punktów i skutecznie wniosły opłatę za walidację.
  6. Certyfikat potwierdzający uzyskanie pozytywnego wyniku walidacji wysyłany jest do uczestnika tradycyjną pocztą za potwierdzeniem odbioru na adres podany na Formularzu zgłoszenia na walidację.
  7. Od wyników walidacji przysługuje prawo odwołania do Komisji Walidacyjnej Instytutu Badań Systemowych PAN.
  8. Testy walidacyjne wraz z kartą ocen przechowywane są przez 5 lat.

Publikacja wyników walidacji.

  1. Lista uczestników, którzy zdali walidację, publikowana jest na stronie internetowej Certyfikatu.
  2. Opublikowana lista uczestników, którzy zdali walidację i wyrazili zgodę na publikację zawiera następujące informacje:
    • Nr certyfikatu
    • Data certyfikatu (na certyfikacie)
    • Nazwa certyfikatu
    • Opcjonalnie imię i nazwisko posiadacza certyfikatu.
  3. Uczestnik może nie wyrazić zgody na publikację swojego imienia i nazwiska. Wtedy publikacji podlega jedynie numer przyznanego certyfikatu, jego nazwa i data.
  4. Na wniosek zainteresowanej strony IBS PAN może potwierdzić fakt posiadania certyfikatu przez wskazaną osobę. Wniosek o potwierdzenie certyfikatu musi zawierać następujące informacje:
    • Nr certyfikatu
    • Datę certyfikatu
    • Nazwę certyfikatu
    • Imię i nazwisko posiadacza certyfikatu
    • Datę urodzenia posiadacza certyfikatu.
  5. Opłatę za wystawienie potwierdzenia certyfikatu określa Komisja Walidacyjna Instytutu Badań Systemowych PAN.
  6. Opłata za wystawienie duplikatu certyfikatu wynosi 70 zł brutto.

Złożenie odwołania od wyników walidacji.

  1. Złożenie odwołania od wyników walidacji przysługuje tylko uczestnikowi walidacji.
  2. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej lub mailem do Przewodniczącego Komisji Walidacyjnej.
  3. Odwołanie należy złożyć nie później niż w ciągu 10 dni roboczych od otrzymania wyniku walidacji, ale nie później niż w ciągu 30 dni od terminu walidacji.
  4. W odwołaniu należy wskazać istotne powody odwołania.

Rozpatrzenie odwołania od wyników walidacji.

  1. Przewodniczący Komisji Walidacyjnej udziela odpowiedzi na odwołanie w formie mailowej w terminie do 10 dni roboczych od jego złożenia.
  2. Przewodniczący Komisji Walidacyjnej w ramach analizy odwołania może:
    • zasięgnąć opinii eksperta/ ekspertów,
    • skonsultować zakres odwołania ze zgłaszającym.
  3. Przewodniczący Komisji Walidacyjnej po analizie odwołania może:
    • odrzucić odwołanie,
    • uznać odwołanie w całości, zmieniając wynik walidacji na pozytywny.
    • przyznać zgłaszającemu możliwość przystąpienia do kolejnej walidacji na preferencyjnych warunkach.
  4. Decyzja Przewodniczącego Komisji Walidacyjnej jest ostateczna.

Zmiana Ważność Certyfikatu

  1. Certyfikat jest wydawany na okres 5 lat.
  2. Nie później niż 3 miesiące przed końcem ważności certyfikatu niezbędne jest wystąpienie o przedłużenie ważności Certyfikatu zgodnie z Procedurą weryfikacji możliwości przedłużenia ważności przyznanego Certyfikatu.

Zmiana Regulaminu

  1. Każdorazowa zmiana „Regulaminu walidacji kwalifikacji” oraz „Organizacji walidacji kwalifikacji” jest ogłaszana na witrynie www.certyfikat-bpmn.pl
  2. Uczestnika obowiązuje regulamin opublikowany przed zapisaniem się na walidację.
  3. Regulamin jest ważny z datą opublikowania.

Informacje dodatkowe

  1. Wymagania dla członków Komisji Walidacyjnej – Instytucja certyfikująca systematycznie weryfikuje i potwierdza kompetencje członków Komisji Walidacyjnej, obejmujące zarówno ich kwalifikacje edukacyjne, jak i doświadczenie zawodowe, zgodnie z wymogami obowiązującymi w danej kwalifikacji.
  2. Informacja zwrotna od uczestników walidacji – Po każdej sesji walidacyjnej instytucja certyfikująca przeprowadza anonimową ankietę wśród uczestników walidacji. Ankieta składa się z 5 pytań w skali 1-5 dotyczących organizacji walidacji, przygotowania materiałów walidacyjnych, przebiegu walidacji oraz ogólnej oceny procesu walidacji. Wyniki ankiet analizowane są w ramach działań doskonalących proces walidacji.
  3. Doskonalenie narzędzi i procesu walidacji – Instytucja certyfikująca stale monitoruje i doskonali stosowane metody oraz organizację walidacji, biorąc pod uwagę:
    • wyniki ankiet uczestników walidacji,
    • uwagi członków Komisji Walidacyjnej,
    • analizę wyników walidacji,
    • aktualizacje normy PN-ISO/IEC 20000-1.
  4. Co 2 lata przeprowadzana jest kompleksowa ocena procesu walidacji i wdrażane są działania korygujące.

Warszawa, 2024.03.04

Przejdź do treści