OPTPDE 2008
Optimization with PDE Constraints


Warsaw, December 11-13, 2008

 

 

  

             Workshop Program

 

 

             Thursday 11th December 2008

 

 

 

9:20 -   9:30

Opening Ceremony

 

Morning Session Chairman: Enrique Zuazua

  9:30 -   9:50

Samuel Amstutz - Topology optimization with constraints

  9:50 - 10:10

Martin Philip Bendsoe - PLATO-N : Developing Specialized Methods for Aeronautics Structural Optimization

10:10 - 10:30

Coralia Cartis - Adaptive regularization methods for nonlinear problems

10:30 - 10:50

Sergey Nazarov - The spectral problems for scalar and vector (elastic) fields

10:50 - 11:10

Yves Courvoisier - Schwarz waveform relaxation methods

11:10 - 11:30

Luca Dede' - Reduced Basis method for parametrized optimal control problems

11:30 - 12:00

Coffee Break

12:00 - 12:20

Sue Dollar - Optimal Solvers for PDE-Constrained Optimization

12:20 - 12:40

Allan Roulund Gersborg - Maximizing opto-elastic interaction by topology optimization

12:40 - 13:00

Marta Grzanek - Uniqueness of identification of a hole for the inverse problem of eigenvalues

13:00 - 13:20

Jaroslav Haslinger, Tomas Ligurský - 3D discrete contact problems with Coulomb friction and a solution-dependent coefficient of friction: analysis and numerical realization

13:20 - 13:40

Gabriel Turinici - Deriving volatility surfaces for illiquid currency pairs in the local volatility framework

13:40 - 14:00

Michael Hintermüller - Mathematical programs with elliptic complementarity constraints in function space: stationarity concepts, path-following and multilevel algorithms

14:00 - 15:00

Lunch

Afternoon Session Chairman: Martin Philip Bendsoe

15:00 - 15:20

Jakob Søndergaard Jensen - Space-time topology optimization

15:20 - 15:40

Francois Jouve - Damage evolution and shape optimization

15:40 - 16:00

Tomasz Lewiński - Optimal layout of  two-materials within core layers of sandwich plates

16:00 - 16:20

Anna Kaźmierczak - Dynamic programming approach to shape optimization for Navier-Stokes equations

16:20 - 16:40

Mathias Stolpe - On Solving Discrete Topology Optimization Problems in the PLATO-N Project

16:40 - 17:00

Tomas Kozubek - Practical Aspects of the Scalable Total FETI Based Algorithms for Numerical Solution of Contact Problems

17:00 - 17:30

Coffee Break

17:30 - 17:50

Felix Kwok - An Algebraic Optimized Schwarz Method that Converges in Finitely Many Steps

17:50 - 18:10

Enrique Zuazua - Wave propagation and Discontinuous Galerkin approximations

 

18:10 - 18:30

Amos S.Lawless - Imposing physical constraints through variable transformations in variational data assimilation

18:30 - 18:50

Günter Leugering- Constrained optimization of processes and topologies for coupled PDEs

 

19:00

Dinner

 

 

        

      Friday 12th December 2008

Morning Session Chairman: Jaroslav Haslinger

 9:30 -   9:50

Andrea Marson - Control problems in hyperbolic balance laws

 9:50 - 10:10

Bijan Mohammadi - Reduced-order modelling in applied shape optimization

 

10:10 - 10:30

Andrzej Myśliński - Radial Basis Function Level Set Method in Structural Optimization

10:30 - 10:50

Christian Clason - A predual formulation for PDE constrained optimization with total variation regularization

10:50 - 11:10

Nancy K.Nichols - Optimal state estimation for very large dynamical systems using reduced order models

11:10 - 11:30

André Novotny - Sensitivity of the macroscopic constitutive tensor to topological microstructural changes

 

11:30 - 12:00

Coffee Break

12:00 - 12:20

Antoine Laurain

 

12:20 - 12:40

Hans Josef Pesch - New necessary conditions for a type of ODE-PDE constrained optimal control problem

12:40 - 13:00

Jean-Pierre Puel - Relations between controllability questions and some inverse problems for evolution equations

13:00 - 13:20

Gast Rauchs - Material Parameter Identification using Finite Element Modelling and Numerical Optimization

13:20 - 13:40

Eduard Rohan - On sensitivity analysis for shape and topology optimization of phononic band gap structures

13:40 - 14:00

Ekkehard Sachs - Optimization of Partial Integrodifferential Equations in Finance

14:00 - 15:00

Lunch

Afternoon Session Chairman: Hans Josef Pesch

15:00 - 15:20

Volker Schulz - Fast methods for certain and uncertain aerodynamic shape optimization

15:20 - 15:40

Maria Specovius-Neugebauer - Asymptotic  analysis and polarization matrices in Elasticity

15:40 - 16:00

Jan Stebel - Shape optimization for non-Newtonian incompressible fluids

 

16:00 - 16:20

 

Daniel Wachsmuth - How to check numerically the sufficient optimality conditions for infinite-dimensional optimization problems

 

16:20 - 16:40

Katarzyna Szulc - Asymptotic analysis and topological derivatives for semilinear problems

 

16:40 - 17:00

Philippe Toint - Multilevel optimization using trust-regions and linesearches

17:00 - 17:30

Coffee Break

17:30 - 17:50

Fredi Troeltzsch - On a-posteriori error estimates for proper orthogonal decomposition

17:50 - 18:10

Michael Hinze - Optimization with PDEs in the presence of constraints – tailored discrete concepts and error analysis

18:10 - 18:20

Closing Ceremony

 

18:30

Dinner